Nagy szeretettel köszöntöm az egybegyűlteket, és örömmel nyitjuk meg Csíksomlyón második alkalommal a Szakrális Művészetek Hetét hagyományteremtő szándékkal.

A Szakrális Művészetek Hete célja az egyetemes értékek, a remény jeleinek felmutatása a kultúrában. A művészet minden ágának bevonásával világítunk rá a Szépre, a Jóra, az Igazra, a Szentre. Mindennek mi itt, Csíksomlyón lehetünk részesei, a szent helyen a művészi értékeken keresztül, legyen az kiállítás vagy koncert, vagy éppen egy kerekasztal-beszélgetés a művészekkel, ismerhetjük meg Csíksomlyó szakrális és kulturális értékeit, szemlélhetünk szakralitással átitatott művészi értékeket.
„Az igazi művész azaz ember, aki az égben jár!” – tartja a mondás. Maguk a művészek szerint az igazi értékek az égben fogannak meg, majd a művész leszáll, hogy megszülje a művét. Mindaz, amit a művész láthatatlanul
hordozz magában, tehetségén keresztül realitássá válik. Nekünk az a feladatunk, hogy magunkévá tegyük a látványt, a hangot, az értéket, mindazt, amit a művésznek sikerült megalkotnia. Nem kell mást tennünk, mint hosszan szemlélnünk egy-egy alkotást, engedjük, hogy hasson ránk, engedjük, hogy ragadjon magával és felemelkedjünk a művész alkotásán keresztül a mindenek Teremtőjéhez.

Műtermében félkész vagy teljesen kész munkáit nézve, elbeszélgetve a Képzőművésszel, jövőre vonatkozó terveit hallgatva II. Szent János Pál pápának a szavai jutnak eszembe a művészekhez írt leveléből: „Minden igazi inspiráció hordoz valamit abból a leheletből, amellyel a Teremtő Lélek kezdettől áthatja a teremtés művét. Miközben ébren ügyel a mindenséget vezérlő titokzatos törvényekre, a Teremtő Lélek isteni lehelete találkozik az emberi szellemmel és ösztökéli ennek teremtő adottságait. A jót és szépet összekapcsoló, belső megvilágosítással érinti az emberi szellemet, és fölébreszti benne az ész és szív erőit, s közben képessé teszi, hogy elgondolása támadjon, és azt műalkotásban meg is jelenítse. Analóg módon, de joggal beszélünk kegyelmi pillanatokról, mert az embernek lehetősége nyílik arra, hogy élménye támadjon a fölötte álló Abszolútumról.”Alkotásait szemlélve Xantus Gézában egy olyan XXI. századi képzőművészt ismerhettem meg, akinek az alkotásai, az alakábrázolások, a mozdulatok, a színvilága nagyszerűen ötvözi evilágit és a túlvilágit, az emberit és az istenit, alkotási a Végtelenre mutatnak. Apokaliptikus hangvételükkel újra és újra figyelmünkbe idézik azt, ami felé a világ tart.
Megköszönve figyelmüket, kívánom Xantus Géza képzőművészúrnak II. Szent János Pál szavaival, hogy továbbra is vezessen „a szépség azon óceánjához, ahol a csodálkozás megrészegült csodálattá és kimondhatatlan örömmé válik.” Önök, akik bekapcsolódnak a Szakrális Művészetek Hete programsorozatba, hiszem, hogy a művészek alkotásain keresztül közelebb kerülnek a mennyhez, közelebb az Istenhez.
U.E.OFM
Fotó: www.xantusgeza.com
A kiállítás a Jakab Antal Házban szept. 21-ig megtekinthető.
A kiállítás a Jakab Antal Házban szept. 21-ig megtekinthető.